Teknoloji

Bunu uzaylılar mı yaptı? Okyanusun dibinde keşfedilen gizemli metal kürelerin ne olduğu ortaya çıktı

Bu yıl Harvard’lı bir fizikçi, güneş sistemimizin dışından Dünya’ya gelen ilk nesneleri bulduğunu iddia ederek topluluğunda kafa karışıklığına neden oldu.

Profesör Avi Loeb, Pasifik Okyanusu’ndan elde edilen küçük, yuvarlak ‘kürelerin’ ‘yıldızlararası’ bir meteordan geldiğini söyledi.

Loeb, küreleri analiz ettiğini ve element bileşimlerinin “daha önce hiç görülmediğini” belirterek, bunların uzaylı bir araca ait olduğunu iddia etti.

Kürelerin kömür külü olduğu ortaya çıktı

Şimdi yeni bir çalışma, modüllerin endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan kömür külü olduğunu söyleyerek uzaylıların iddialarını çürüttü.

Ancak Harvard’lı fizikçi Avi Loeb, bu kürelerin kömür külünden çok daha yüksek demir içeriğine sahip olduğunu söylüyor.

Keşif gezisinin yapıldığı bölgede kömür cevherleşmesinin olamayacağını söyleyen fizikçi, kömürün manyetik olmadığını da belirtti.

Yeni çalışmanın yazarı, Chicago Üniversitesi’nden fizikçi Patricio A. Gallardo, CNEOS 2014-01-08 kod adlı parçaların “karasal kaynaklardan kaynaklanan kirliliği” gösterdiğini söylüyor.

Gallardo, haziran ayında okyanustan çekilen kürelerin üç element açısından zengin olduğu konusunda hemfikir: berilyum, lantan ve uranyum. Ancak bilim adamına göre bunlar, parçaların uzaylı kökenli olduğunu kanıtlamıyor.

Gallardo ayrıca, 1976 yılında Meksika Körfezi’nde yapılan bir deniz keşif gezisinde, deniz suyunda insan yapımı kaynaklardan çok sayıda manyetik küre bulunduğunu da hatırlatıyor.

Öte yandan yeni çalışmada yer almayan Oxford Üniversitesi Fizik Bölümü’nden astrofizikçi Profesör Chris Lintott, Profesör Loeb’in kürelerin uzaylı nesneler olduğuna dair argümanlarının ‘muhtemelen saçmalık’ olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu