Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan’da Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir araya geldi

YENİ ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile Ukrayna ve Suudi Arabistan’daki uzun vadeli güvenlik düzenlemeleri konulu görüşmeyi görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Blinken’in Kuleba ile telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

İkilinin Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Ukrayna’nın karşı saldırısındaki gelişmeleri ve Ukrayna’da “adil ve kalıcı barışa ilişkin son görüşmeleri” ele aldıklarını kaydeden Miller, iki ülke arasındaki uzun vadeli güvenlik düzenlemelerini de görüştüklerini kaydetti.

Miller, Blinken’in ABD’nin Rusya’ya karşı mücadelesinde Ukrayna’nın savunmasına verdiği desteğin yanı sıra güçlü bir Ukrayna ordusuna ve hesap verebilir savunma kurumlarına verdiği desteği yeniden teyit ettiğini bildirdi.

5-6 Ağustos tarihlerinde Cidde’de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülke temsilcilerinin katılımıyla Rusya-Ukrayna krizini analiz etmenin yollarını tartışmak üzere bir toplantı düzenlendi.

mesudiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu