Teknoloji

Artık Reklamsız Videoları Ücretsiz İzlemek İmkansız: YouTube Dünya Çapında Reklam Engelleme Programlarını Yasakladı!

Dünyanın bir numaralı video yayın platformu YouTube, tüm dünyada kullanıcıların platformda reklamsız video izlemesine olanak tanıyan reklam engelleme programlarını yasakladı.

Detaylar ?

YouTube, uzun yıllardır uğraştığı reklam engelleme programlarına ve uzantılarına karşı oldukça etkili bir karar aldı.

Dev platform, son aylarda ortaya çıkan otomatik açılan uyarı penceresi sistemini tüm dünyada hayata geçirdi.

Söz konusu sistem, reklam engelleme programlarını kullanan kişilerin video izlemesi durumunda ortaya çıkan bir açılır pencere ile çalışmaktadır.

Pencere, Adblocker kullanıcılarının 3’ten fazla görsel görüntülemesini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda her görselin başında beliriyor ve reklam engelleme uzantılarını kullananları uyarıyor.

YouTube, açılan pencerede verdiği mesajda platformun Hizmet Şartlarını ihlal ettiğini belirtiyor ve videoları izlemeye devam edebilmeleri için reklam engelleyicilerin devre dışı bırakılması gerektiğini kullanıcılara bildiriyor. Şirket, özellikle AdBlock, Adblock Plus ve uBlock Origin gibi popüler uzantılar için farklı ayrıntılı talimatlar sunuyor.

Reklam engelleme araçlarının içerik oluşturucuları olumsuz etkilediğine dikkat çeken YouTube, reklamsız bir izleme deneyimi için ücretli YouTube Premium sistemine üyeliği de teşvik ediyor.

Platformun ücretli abonelik hizmeti, ülkemizde temmuz ayında uygulamaya konulan düzenlemeyle birlikte aylık 29,99 TL veya yıllık 299,90 TL olarak fiyatlandırılıyor.

YouTube Premium ayrıca aylık 59,90 TL’lik beş kişilik aile planı ve aylık 19,49 TL’lik öğrenci planıyla da kullanıcılara farklı seçenekler ve indirimler sunuyor.

Peki YouTube’un yeni Adblocker engelleme sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu