Ekonomi

Helyum projesi Solana blok zincirine taşındı

Kripto irtibat projesi Helyum, solmakBlok zincirine geçişine başlarken yeni ve daha istikrarlı bir altyapı için kendi kripto altyapısından ayrıldı.

Ağı destekleyen geliştiriciler, Helium blok zincirini çevrimdışı duruma getirecek ve Solana’daki temel ölçümleri yeniden oluşturacak 24 saatlik süreci başlattı. Helium’un akıllı sözleşmeleri zincir ortası geçiş sırasında geçerliliğini yitirecek. Her şey planlandığı gibi giderse, ağ 24 saat içinde yeniden başlatılacak.

Helium, kripto para birimlerine dayalı merkezi olmayan ve kablosuz altyapıyı küresel olarak dağıtmaya çalışıyor. Bu geçiş, Helyum üzerinde çalışmayı daha hızlı ve daha az maliyetli hale getirmeyi hedefliyor. Projenin belirteçleri, yaklaşık 4 yıldır katman-1 blok zinciri Helium üzerinde geliştirildi.

Solana, projeye daha geniş bir kitle ve daha istikrarlı bir platform sunuyor. Orta menzilli kesinti geçmişine rağmen Solana, Helium’dan daha güvenilir ve istikrarlı bir altyapı sağlıyor.

Helium’un yönetim kurulu üyesi Arman Dezfuli – Arjomandi.’ya göre, geliştiriciler Solana blok zincirinin kodlama diline daha aşina olduklarından, geliştirici havuzu açısından daha geniş bir kitle olacaktır.

Dezfuli-Arjomandi, geçiş sonrası canlı yayın sırasında artık Helium blok zincirine rastgele bir işlemin gönderilemediğini söyledi.

Geçişin bir parçası olarak, Helium’un jetonları Solana’ya ve zincirin etkin noktalarına taşınacak. Ancak Helium’un Solana’daki yeni altyapısı kullanıma sunulana kadar token bakiyeleri dondurulacak.

Platformun paylaşımına göre Helium’un veri paylaşım ağları 24 saatlik geçiş sürecinde çalışmaya devam edecek.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu