Ekonomi

Honaz Belediyesi Ata Tohumlu Domatesleri Kurutarak Kullanıyor

Honaz tarımına değer katma çalışmalarıyla örnek projelere imza atan Honaz Belediyesi, topraklarında ürettiği ata yadigarı domatesleri kurutarak değerlendiriyor.

Honaz Belediyesi’ne ait yaklaşık 3 dönümlük tarım alanında ilk kez yetiştirilip hasadı yapılan domatesler, Yerel Tohum Merkezi’nde işlenerek kurutuldu. Kurutulan domatesler daha sonra bez torbalarda saklanacak. Kurutulmuş domatesler çeşitli tarım festivali gibi etkinliklerde vatandaşlarla paylaşılacak.

Fidelerden üretilen biberlerin tohumlarının çoğaltılması için hasat döneminde ayrıca kurutma işlemi de yapılmaktadır. Farklı biber çeşitlerinin kurutulması tamamlandıktan sonra tohumları alınıyor, envantere kaydediliyor ve Yerel Tohum Merkezi’ndeki tohum takas festivallerinde ve üretim seralarında değerleniyor.

Honaz Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’nde yaklaşık 980 ata tohumu envanterde tutuluyor. Bu tohumlar ülke çapında düzenlenen çeşitli tohum değişim festivallerinde değerlendirilerek daha fazla kişinin kullanımına sunuluyor. Yerel Tohum Merkezi uygulama alanlarında ve seralarda üretilen fidanlar vatandaşlarla paylaşılıyor. Belediyeye ait toplam 13 dönümlük arazide kiraz, domates, yerli bakla ve fasulye yetiştiriliyor. Yetiştirilen ürünler hasat zamanı halka ücretsiz olarak dağıtılıyor. – DENİZLİ

gulsehirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu